Każdy właściciel psa należącego do długowłosych ras doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prawidłowe dbanie o sierść takiego zwierzaka może być niemałym wyzwaniem. Psy wymagają pod tym względem troskliwej i regularnej pielęgnacji.

 

Zaniedbana sierść nie tylko wygląda bardzo nieestetycznie i wystawia złe świadectwo na temat odpowiedzialności właściciela. Brak odpowiedniej troski może prowadzić do wielu trudności w życiu codziennym – w przypadku niektórych ras może to na przykład utrudniać widzenie. Czasami jest to również przyczyna problemów zdrowotnych, bowiem brak higieny może wywoływać groźne choroby. Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, właściciel musi dowiedzieć się, które kosmetyki są najbardziej odpowiednie dla sierści jego psa.

 

Wybór w sklepach jest bardzo szeroki – podobnie jak w przypadku produktów dla ludzi, również tutaj możemy znaleźć zarówno szampony, jak i dodatkowe środki pielęgnacyjne. Również tutaj dieta jest absolutną podstawą. Sierść psa potrzebuje wielu witamin i minerałów, które są niezbędne do zachowywania dobrej kondycji. Sporo problemów w przypadku niektórych ras może sprawiać strzyżenie. Możemy co prawda zwrócić się w tej kwestii po pomoc do profesjonalistów, ale warto przynajmniej w podstawowym stopniu opanować tę sztukę. W sieci znajdziemy wiele poradników opisujących strzyżenie psa krok po kroku. Jest to zadanie wymagające dużej precyzji oraz cierpliwości, ale po pewnym czasie można dojść do wprawy. Pies zawsze wynagrodzi wszystkie nasze starania bezgraniczną miłością i szczerą wdzięcznością!