Malowanie ścian samodzielnie

Etap remontowania czy też wykańczania mieszkania jest niezwykle emocjonującym momentem. Pochłania wiele czasu oraz wiąże się z dużymi wydatkami. Jeśli jednak mamy trochę czasu wolnego oraz jakiekolwiek umiejętności okołobudowlane możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy na dosyć łatwym etapie remontu jakim jest malowanie ścian i sufitów. Przy odrobinie chęci i przy pomocy kilku narzędzi pomalujemy ściany i sufity samodzielnie, a efekt nie będzie znacznie odbiegać od tego jaki osiągnęlibyśmy wynajmując specjalną ekipę. O malowaniu sufitów przeczytasz: hobbydom.pl.

Przygotowywanie pomieszczenia

Aby osiągnąć wymarzony efekt należy wcześniej przygotować pomieszczenie. Jeśli remontujemy pokój należy wynieść wszystkie sprzęty i meble, a jeśli to nie jest możliwe – pokryć je specjalną folią malarską. Folią należy również zabezpieczyć podłogę, drzwi oraz okna. W ten sposób będziemy mieć dużo mniej sprzątania po remoncie. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu listew przypodłogowych, gniazdek elektrycznych i włączników światła. Jeśli na ścianach chcemy pozostawić wiszące haczyki warto posmarować je wazeliną, by nie przywarła do nich farba.

Przygotowywanie akcesoriów do malowania

Pięknie pomalowane ściany wymagają użycia odpowiednich narzędzi. Należy wybrać odpowiedni wałek malarski zarówno duży jak i mały do precyzyjnego malowania. Warto mieć również mały pędzelek, specjalną tackę do nalewania farby oraz kijek do wałka. Wałki i pędzle przed pierwszym użyciem warto oczyścić z ewentualnego kurzu, pyłu czy też poprodukcyjnych niedoskonałości. W ten sposób uchronimy się przed powstaniem grudek i nierówności na ścianach. Tackę na farbę dobrze jest zabezpieczyć folią. Jest to stary trik malarzy, który sprawia, że po skończonej pracy jest mniej sprzątania. Folię po malowaniu można zdjąć z tacki razem z farbą i wyrzucić do kosza. Dobrej jakości, stabilny kijek do wałka to również gwarancja sukcesu.

Przygotowywanie ścian do malowania

Przed przystąpieniem do malowania właściwą farbą niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Od tego zależeć będzie jaki efekt finalnie osiągniemy. Przed malowaniem musimy dokładnie umyć ściany, pozbyć się nierówności, dziurek oraz śladów po gwoździach czy wkrętach. Przed malowaniem należy również użyć odpowiedniego gruntu, który przygotuje ściany pod malowanie oraz zapewni lepszą przyczepność koloru. Gruntując ściany trzeba ściśle przestrzegać rad producenta. Malowanie należy rozpocząć dopiero po dokładnym wyschnięciu gruntu.

Malowanie właściwe

Malowanie pomieszczenia trzeba zawsze rozpocząć od pomalowania sufitu. W pierwszej kolejności malujemy trudno dostępne miejsca takie jak rogi, miejsce wokół lamp czy listew przysufitowych. W kolejnym kroku możemy pomalować resztę sufitu pamiętając, iż najlepszy efekt osiągniemy malując równoległe pasy jako pierwszą warstwę oraz prostopadłe jako warstwę kolejną. Nie warto w tym kroku się spieszyć, gdyż od tego zależeć będzie ile warstw farby będziemy potrzebować. Po pomalowaniu sufitu można rozpocząć malowanie ścian. W tym kroku również należy rozpocząć od malowania trudniej dostępnych miejsc małym wałkiem czy pędzelkiem. Dopiero po ich pomalowaniu można rozpocząć malowanie całej ściany.

Więcej o remontach – wszystkodobudowydomu.pl.