Masa szpachlowa to nic innego jak materiał, który pozwala na uzupełnienie ubytków np. na ścianach, w meblach czy nawet w samochodowej karoserii. Rodzaj materiału należy odpowiednio dobrać do rodzaju szpachlowanego podłoża. W sklepach można dostać też dwa rodzaje mas szpachlowych: gotowych i do rozrobienia. Obydwa rodzaje tych produktów są godne polecenia i zdecydowanie sprawdzają się jako materiał remontowy. Jaką zatem wybrać by pasowała do naszych prac związanych z uzupełnianiem ubytków na powierzchniach różnego rodzaju?
Jaką masę szpachlową wybrać do swoich celów?
Masa szpachlowa powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju powierzchni i ubytku jaki będzie nią uzupełniany. Jeśli są to niewielkie ubytki to sprawdzi się tutaj nawet masa uniwersalna, którą zaklajstrujemy większość dziur i nierówności. Jak już wcześniej wspomniano, masy szpachlowe występują w wersji gotowej lub proszkowej.
Masa szpachlowa, gotowa – jest to świetny produkt dla osób, które nie chcą rezygnować z jakości, ale też chcą przyspieszyć prace remontowe. Zazwyczaj wystarczy ją odpowiednio rozmieszać by była gotowa do użytku.
Masa szpachlowa, do rozrobienia – jest to proszek, który należy rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach. Ta wersja produktu wymaga skupienia przy rozrabianiu i odpowiedniej ilości wody względem dodanego proszku. Zbyt duża lub mała ilość wody i proszku może spowodować powstanie za gęstej lub zbyt rzadkiej masy. Istotna jest tutaj instrukcja producenta.
Produkt ten to świetny sposób na przywrócenie pomieszczeniom, meblom i przedmiotom użytkowym pełnej świetności. Warto używać masy szpachlowej przeznaczonej do konkretnego materiału, z którym będzie łączona. Dedykowane produkty to zazwyczaj gwarancja skorzystania z wszystkich cech użytkowych danej mieszanki. Sprawdź do czego służy masa szpachlowa: chcebudowac.pl.
Jak przygotować powierzchnię do nakładania masy szpachlowej?
Przede wszystkim na początek warto odkurzyć i oczyścić powierzchnię, na której będzie nakładana masa szpachlowa. Dzięki temu unikniemy wystąpienia smug, zabrudzeń i grudek na ścianie czy też szpachlowanej małej powierzchni. Po oczyszczeniu, jeśli to jest ściana dobrze jest przygotować odpowiednią mieszankę masy szpachlowej. Niewielka jej ilość sprawdzi się np. przy wyrównywaniu ściany z dziurami po gwoździach, na których wisiały obrazki czy śrubach, które trzymały półki i inne meble.
Jeśli to jest drewno, a my nie mamy pewności, czy aby masa szpachlowa została dobrze zrobiona, warto pokusić się o kupno gotowej, dedykowanej pod konkretną strukturę. Dzięki temu mamy pewność, iż producent użył składników utrwalających w odpowiednich proporcjach. Taka masa zazwyczaj schnie nieco dłużej, niż ta tradycyjna. Tak jak w przypadku ściany czy powierzchni murowanej, warto wstępnie oczyścić powierzchnię, którą będziemy szpachlować. Następnie papierem ściernym o średniej lub małej gradacji należy lekko przeszlifować okolice, które będą uzupełniane szpachlą. Po oczyszczeniu z pyłu można przystąpić do nakładania małą szpachelką odpowiedniej ilości produktu.
Produkt ten nie jest trudny w użyciu, jeśli zachowa się odpowiednie proporcje w dozowanych składnikach. Dotyczy to nawet sposobu nakładania, gdyż zbyt szybko nałożona kolejna warstwa masy szpachlowej może powodować pęknięcia i odpadanie niedoschniętych warstw, które pod spodem nie mają szans na pełne wyschnięcie. Dlatego w przypadku małych lub dużych prac remontowych warto postępować zgodnie z zasadami, które królują w budownictwie. Tak samo nie powinno się traktować rad producenckich jako zapychaczy etykiety. Wbrew pozorom po coś one są i zdecydowanie, chociaż raz dobrze jest zapoznać się z nimi.
Więcej na domoforma.pl
Najnowsze komentarze