Płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Boards) oznacza trójwarstwową płytę drewnopochodną, która posiada ukierunkowane wióry płaskie o równej wielkości. Jest produktem drzewnym, ekologicznym, który sprawnie i szybko ulega rozkładowi, dzięki czemu sprzyja środowisku. Płyta OSB składa się z prostokątnych wiórów płaskich, które łączy się ze sobą za pomocą naturalnego kleju, czyli żywicy syntetycznej – wodoodpornej.

W procesie produkcji wyselekcjonowane wióry (najczęściej sosnowe lub świerkowe) wraz z żywicą poddawane są wysokiej temperaturze i wysokiemu ciśnieniu. Płyty prasowane są przy użyciu metody – tak zwanego walcowania na gorąco. Płyta OSB jest pierwszą drewnopochodną płytą, która została opracowana specjalnie na potrzeby budownictwa.

Płyta OSB jest uniwersalna i posiada wiele zastosowań, zarówno w budownictwie, jak i w meblarstwie. Jej odpowiednia grubość umożliwia tworzenie różnorodnych konstrukcji, między innymi: schodów, stropów, ścianek wewnętrznych czy podłóg. Świetnie sprawdza się także w produkcji mebli.

Istnieje również płyta OSB, która posiada cechy umożliwiające wykorzystywanie jej na zewnątrz. Jest trwała i odporna na wilgoć, co czyni ją jednym z najchętniej wybieranych materiałów. Kolejną, niewątpliwie ważną zaletą płyty OSB jest jej stosunkowo niska cena, a także uniwersalne możliwości, które daje.

Płyta OSB zawiera wióry, z których co najmniej 70% musi być zorientowanych w kierunku głównej osi płyty – inaczej nie będzie można nazwać jej orientowaną. Płyty OSB dzielą się na OSB-1, OSB-2, OSB-3 i OSB-4 różniące się między sobą odpornością na wilgoć i przeznaczeniem.

Płyta OSB świetnie sprawdza się w zastępstwie sklejki, czy litych desek w szkielecie drewnianym, w poszyciu podłóg i ścian oraz dachów. Pozwala także na stworzenie elementów kompozytowych, które doskonale zastąpią drewniane belki. Inaczej, element ten zwany jest dwuteownikiem – jego środnik to płyta OSB, natomiast półki wykonane są z klejonego drewna.