Podczas większych prac budowlanych powstaje spora ilość gruzu. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują wywóz gruzu Kraków. Jednak tego typu działania wiążą się z dodatkowym kosztem podczas budowy. Wynajmując kontenery na gruz Kraków, wybieramy najprostszy sposób na pozbycie się odpadów po budowie. Według przepisów prawa odpadów powstałych podczas remontu lub budowli nie można wyrzucać do zwykłego kosza na śmiecie. W każdym mieście lub gminie istnieją takie, punkty gdzie za darmo można pozbyć się odpadków komunalnych, potrzeby jedynie załatwić na własną rękę wywóz gruzu. Przedstawiamy kilka sposób na to jak można wykorzystać pozostały po remoncie gruz.

Budowa dróg

Aby nawierzchnia dróg dobrze spełniała swoją funkcję, musi zostać utwardzona. W przypadku, jeśli droga do posesji znajduje się na uboczu, trzeba zadbać o jej odpowiednie utwardzenie. Taką drogę możemy utwardzić za pomocą kruszywa drogowego, jest to dość drogie rozwiązanie. Alternatywą dla niego jest wykorzystanie gruzu, jest to świetny sposób na utwardzenie nawierzchni drogi.

Przygotowanie działki pod budowę

Często działki pod budowę domu, które znajdują się na obrzeżach miasta, potrzebują przed podjęciem jakichkolwiek prac budowlanych wyrównania terenu. W miejscu planowanych fundamentów domu może być potrzebne nadsypanie działki, wtedy świetnie się do tego nada gruz. Jednak musi dobrze rozplanować miejsce, gdzie umieścić gruz na działce, aby nie stanowił przeszkodę podczas prac ziemnych. Dodatkowo gruz może posłużyć do fundamentów pod ogrodzenie posesji lub altankę.
W przypadku, kiedy gruz nie zostanie w całości spożytkowany, nie należy szukać sposobów na upchanie go w okolicy, jest to odpad, czyli zalicza się do śmieci. Firmy oferujące wywóz gruz Kraków, często zajmują się również jego recyklingiem. Wystarczy zamówić kontenery na gruz, które pomieszczą nawet kilka ton odpadów.Ustawa obliguje do utylizacji takich odpadów. Profesjonaliści są w stanie odzyskać nawet 90% gruzu. W odpadach budowlanych znajduje się nie tylko pochodne gruzu, ale również drewno, szkło, plastik. Odpowiednia segregacja odpadów pozwala na uzyskanie jak największej ilości tworzyw sztucznych, które zawierają w składzie winylek chlorku. Tego typu związek chemiczny wykorzystywany jest do produkcji okien, kabli, rur itd. Podczas recyklingu plastiku tzw. granulacji można uzyskać ok. 30% pierwotnego surowca. Tworzywa są bardzo szkodliwe dla środowiska, rozkładają się setki tysięcy lat. Warto zadbać o ekologię, która pozwala zadbać o naszą matkę naturę, ale również często o zasób naszych portfeli.