Masz dzieci, którym chcesz zapisać mieszkanie lub starszą osobą, która przygotowuje wszystkie formalności przed swoim odejściem? W celu zapisania domu, mieszkania, czy innego miejsca konieczne jest skorzystanie z usługi notariusza. Wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt takich usług.

Ile trzeba zapłacić notariuszowi za przepisanie mieszkania?

Zacznijmy może od tego kim jest oraz czym zajmuje się notariusz. Notariusz jest osobą stosunkowo wysokiego zaufania publicznego, której zadaniem jest wykonywanie czynności mających na celu nadanie formy notarialnej, w której strony są zobowiązane, czy też chcą nadać czynności notarialne. Prościej mówiąc notariusz zajmuje się najczęściej przenoszeniem praw własnościowych, czyli różnego rodzaju nieruchomości, spadków, darowizn, akcji.

Notariusz sporządza akt notarialny wraz z wnioskiem dotyczącym wprowadzenia go do księgi wieczystej. Księga wieczysta zawiera natomiast wszelkie prawa własności oraz pozwala sprawdzić komu one się należą.

Wynagrodzenie za wykonywane usługi przez notariusza określone jest przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Rozporządzenie to zawiera maksymalną wysokość tak zwanej taksy notarialnej. W taksie notarialnej zawarte są różne kwoty. Zależą one między innymi od tego, jaką wartość mają dane prawa własnościowe. Im większą wartość mają prawa własnościowe, to notariusz pobiera większe opłaty, a często nawet dodatkowo procenty od nadwyżki. Przed skorzystaniem z usług notariusza warto zapoznać się z taksą notarialną.