Zabezpieczenie domu lub mieszkania przed niepożądanymi “gośćmi” jest trudnym zadaniem. Musimy zwrócić uwagę na wiele szczegółów, które włamywacz mógłby wykorzystać przeciwko nam. Czy rolety antywłamaniowe są dobrą formą ochrony okien i drzwi balkonowych? Kiedy warto się na nie zdecydować i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

1. Rolety zewnętrzne – czym są?

2. Rolety okienne zewnętrzne – rodzaje

3. Rolety antywłamaniowe – czy każda roleta zewnętrzna chroni przed intruzami?

4. Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne antywłamaniowe?

5. O czym pamiętać przy zakupie?

Rolety zewnętrzne – czym są?

Chronią przed niepożądanymi spojrzeniami, nadmiernym wystawieniem na słońce, a także mogą posiadać właściwości antywłamaniowe – rolety zewnętrzne są coraz chętniej montowane nie tylko w domach, ale także w mieszkaniach. Jest to szczególnie warta uwagi opcja, gdy mieszkamy nisko, a nasze okna wychodzą na mocno uczęszczaną ulicę. Rolety zewnętrzne można montować na kilka różnych sposobów, jednak zawsze chronią one nasze szyby od jednej strony. Często są też odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zabezpieczają nasze mieszkanie lub dom przed nadmiernym nagrzewaniem.

Rolety okienne zewnętrzne – rodzaje

Rolety zewnętrzne możemy podzielić na kilka grup zależnie od sposobu, w jaki zostały zamontowane. Do wyboru mamy następujące opcje:

  • rolety zewnętrzne natynkowe: montuje się je bezpośrednio na ścianie, co sprawia że są łatwe do instalacji na już istniejącym budynku – nie musimy uwzględniać faktu ich istnienia w planach architektonicznych. Minusem dla niektórych może być fakt, że nad oknem lub drzwiami będzie widać skrzynkę, w której chowa się roleta;
  • rolety zewnętrzne podtynkowe: aby móc je zamontować musimy skuć wierzchnią ścianę warstwy, w związku z czym wybór tej opcji wiąże się z większym remontem lub koniecznością zaplanowania instalacji z odpowiednim wyprzedzeniem, przed wykończeniem budynku. W zamian mamy możliwość ukrycia skrzynki w ścianie, a po podniesieniu roleta staje się praktycznie niewidoczna;
  • rolety zewnętrzne nadstawne: wymagają instalacji na jeszcze nieosadzonym oknie, w związku z czym również musimy wykonać je stosunkowo wcześnie w czasie budowy. Nadają się do bloków, chociaż będziemy potrzebować zgody developera, aby je osadzić. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że roleta zlewa się z oknem, co wygląda bardzo estetycznie;
  • rolety zewnętrzne nadprożowe: nazywane inaczej roletami w systemie RKS, stanowią najbardziej zaawansowane technicznie rozwiązanie. Skrzynkę rolety montujemy w nadprożu okna lub drzwi, jeszcze na etapie budowy. Dzięki temu po pełnym podniesieniu znika ona w ścianie i jest całkowicie niewidoczna. Minusem tego rozwiązania jest konieczność wczesnego zaplanowania i montażu.

Rolety antywłamaniowe – czy każda roleta zewnętrzna chroni przed intruzami?

Nie da się ukryć, że okno wyposażone w roletę zewnętrzną jest wizualnie mniej atrakcyjnym celem dla potencjalnego intruza. Po samym wyglądzie ciężko jest bowiem określić, czy posiada ona dodatkowe właściwości antywłamaniowe. Jednak o ile każda roleta będzie miała właściwości odstraszające, to nie każda faktycznie posiada cechy, które zapewniają skuteczną ochronę. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem, czy wybrany przez nas model został wykonany z wytrzymałego materiału odpornego na działanie szlifierki kątowej i próby włamania, a także czy posiada dodatkowe zamki, zapadki i inne mechanizmy uniemożliwiające otworzenie lub podważenie go od zewnątrz. Najlepsze rolety antywłamaniowe zewnętrzne możemy z powodzeniem podpiąć do systemu alarmowego, co z kolei umożliwi ich automatyczną blokadę w momencie, gdy ktoś będzie próbował je sforsować. Wiele praktycznych i skutecznych rozwiązań znajdziesz na stronie: https://dopasujrolety.pl/rolety-zewnetrzne/52-rolety-antywlamaniowe-klasy-rc3.html.

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne antywłamaniowe?

Rolety zewnętrzne są świetnym rozwiązaniem, gdy nasze okna są osadzone nisko i wychodzą na ruchliwą ulicę czy podwórko. Odpowiednio zainstalowane gwarantują skuteczną ochronę i ułatwiają zabezpieczenie naszego mienia. Jednak sama ochrona przed intruzami to nie jedyny argument. Poza właściwościami antywłamaniowymi rolety instalowane na zewnątrz budynku są również świetnym sposobem na odgrodzenie się od świata zewnętrznego, jeżeli tego potrzebujemy. Możemy z ich pomocą kontrolować także nasłonecznienie wnętrza domu lub mieszkania, co jest bardzo przydatne szczególnie w upalne letnie dni – im mniej słońca wpuścimy, tym łatwiej będzie nam utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz budynku.

O czym pamiętać przy zakupie?

Wybierając rolety antywłamaniowe powinniśmy przede wszystkim określić, które ze sposobów montażu są dla nas najwygodniejsze i najbardziej realistyczne w realizacji. Jeżeli nasz dom lub blok już stoi, nie będziemy w stanie zdecydować się na niektóre z systemów. Kolejnym ważnym punktem jest także zadbanie o wysokiej klasy produkt, ponieważ tylko wtedy będziemy mieć pewność, że roleta faktycznie spełni swoje zadanie.