Jest coś niezwykle pięknego w postarzanych meblach, co pobudza wyobraźnię i przenosi w czasie. Do tego styl retro pasuje do większości styli – od wiejskiego, po industrialny. Jeśli szukasz mebli z odrobiną historii, nie musisz przeszukiwać pchlich targów lub wyprzedaży garażowych, ani wybierać się na poszukiwania w odległe miejsca. Możesz łatwo i szybko sprawić, że meble, które już posiadasz będą wyglądały, jakby były przekazywane z pokolenia na pokolenie. W postarzanym drewnie jest coś, co nadaje rustykalny i niepowtarzalny charakter każdej przestrzeni. Jest to oryginalny sposób do stworzenia bardziej przytulnej domowej atmosfery. Istnieje milion różnych sposobów na postarzenie mebli. Wszystko, czego potrzebujesz, to trochę farby, papier ścierny i wolne popołudnie. W tym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych metod na nadanie nowego charakteru swoim meblom.

Szczotkowanie drewna na sucho – technika suchego pędzla

Technika suchego pędzla doskonale nadaje się do tworzenia postarzanego i porysowanego wyglądu. Jest to jedna z najłatwiejszych technik i wymaga naprawdę małej ilości zasobów. Aby wykonać tę technikę, potrzebujesz bardzo suchego pędzla. Świetnie sprawdzają się tu stare pędzle z twardym włosiem. Zanurz pędzel w farbie i lekko przesuwaj po powierzchni mebla. Miej pod ręką ręczniki papierowe, aby w razie potrzeby zetrzeć nadmiar farby. Ważne, aby malować szybkimi ruchami i stosować pociągnięcia w różnych kierunkach oraz uważać, aby nie zakryć farbą całej przestrzeni. Więcej o postarzaniu mebli – infomax.com.pl.

Technika papieru ściernego

Najpierw należy pomalować drewno. Po kilku minutach po nałożeniu farby, ale jeszcze przed całkowitym wyschnięciem – zeskrob farbę w niektórych miejscach – tutaj zdaj się na własne poczucie estetyki. Kluczem jest zeskrobanie farby, w momencie gdy farba utworzyła lekką „skórkę”, ale powierzchnia jest nadal nieco lepka w dotyku. Możesz użyć klocka szlifierskiego, kawałka papieru ściernego lub szlifierki ręcznej, w zależności od tego, jak bardzo chcesz postarzyć dany element wystroju. Kluczem do tego, aby wyglądał autentycznie, jest ścieranie miejsc, które z czasem uległyby naturalnemu zużyciu, na przykład w pobliżu uchwytów i krawędzi.

Naturalna zmiana koloru

Ocet. Najprostszym sposobem na postarzenie drewna jest wykorzystanie produktów, które prawdopodobnie masz już w kuchni. Wlej ocet do szklanego słoika, wypełniając go mniej więcej do połowy. Rozdrobnij wełnę stalową i dodaj ją do słoika. Niech wełna stalowa i ocet pozostaną w słoiku bez przykrycia przez co najmniej 24 godziny. Pozostawienie jej na dłużej spowoduje ciemniejszy wygląd – ważne jednak, aby pilnować, by nie dopuść do wytworzenia się rdzy, w przeciwnym razie w kontakcie z meblem pojawi się pomarańczowa plama. Gdy roztwór będzie gotowy, wymieszaj gorącą wodę i herbatę w innym szklanym słoiku. Taniny zawarte w herbacie zareagują z roztworem wełny stalowej i octu, tworząc ciemniejszy efekt.

Wazelina. W tej technice dodaje się wazelinę na obszary, które zwykle byłyby naturalnie zużywane z biegiem czasu. Ważne w tej technice jest to, że wazelinę nakłada się PRZED nałożeniem ostatecznego koloru farby. Będziesz potrzebować podkładu w kontrastowym kolorze lub bejcy. Po nałożeniu farby na wazelinę pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia, a następnie delikatnie przeszlifuj obszary, na których położyłeś wazelinę.

Wosk. Aby nadać swojej farbie efekt antyku, możesz użyć glazury lub wosku postarzającego. Ta technika polega na szybkiej pracy. Chcesz, aby produkt łatwo się rozprowadzał i był w stanie usunąć większość, pozostawiając tylko odrobinę koloru? Dzięki temu farba będzie się zmieniać w miarę upływu czasu i naturalnie ścierać.

Artykuł powstał dzięki bilgorajska.pl