Oświetlenie ledowe nie jest już żadną nowinką technologiczną na polskim rynku. Ostatecznie jednak żarówka led opinie ma bardzo różne – ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wiele negatywnych opinii wynika jednak z braku wiedzy, którą w skrócie spróbujemy w tym artykule skrótowo uzupełnić.

Lumeny i waty

Jednym z głównych problemów związanych z ledami, które zniechęcają wiele osób do korzystania z nich, są inne jednostki stosowane do ilości wytwarzanego światła. Mowa tu oczywiście o lumenach. Wielu z nas nie potrafi ich przeliczać na znane nam dobrze waty, stąd często dokonujemy błędnych zakupów jeśli chodzi o moc ledów. Wystarczy zapamiętać, że 100W to około 1500 lumenów, czyli można w uproszczeniu przyjąć, że 1W to 15 lumenów i stąd już łatwo dokonać przeliczeń żarówek o dowolnej mocy. Pamiętajmy też, że ledy potrzebują trochę więcej czasu na pełne rozświetlenie się po włączeniu.

Różnica w cenie ledów i standardowych żarówek

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że oświetlenie ledowe jest dużo droższe niż tradycyjne żarówki czy świetlówki. Wynika to z wyższej ceny ledów na sklepowych półkach. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że ledy są dużo bardziej długowieczne niż standardowe żarówki. Co więcej, ledy pobierają dużo mniej energii elektrycznej, co ostatecznie przekłada się na mniejsze comiesięczne rachunki za prąd. Gdy zatem skalkulować koszt eksploatacji ledów i tradycyjnych żarówek, te pierwsze okażą się dużo tańsze w finalnym rozliczeniu pomimo tego, że ich koszt początkowy jest nieco wyższy.