Salon to centrum każdego mieszkania i domu. To właśnie tam spędzamy mnóstwo czasu, relaksując się po ciężkim dniu, spędzając miły czas w towarzystwie najbliższych, czy przyjmując gości. Aby zapewnić sobie komfortowy odpoczynek, warto zadbać o wygodne meble takie jak fotel czy sofa. Czym charakteryzują się sofy tapicerowane i dlaczego warto je kupić?

Czym się charakteryzują sofy tapicerowane?

Sofy tapicerowane to meble, które już od wielu sezonów święcą triumfy w aranżacyjnych trendach. I nic nie wskazuje na to, że odejdą w zapomnienie. Trudno się dziwić! Zachwycają swoim estetycznym designem, oferując komfortowy odpoczynek, a nawet i sen. Czym się charakteryzują? Tak, jak inne meble tapicerowane, tak i kanapy są obite różnorodnymi materiałami i fakturami. Taki wybór pozwala na wybór tkaniny obiciowej, dostosowanej zarówno do indywidualnego gustu, jak i potrzeb. Nowoczesne materiały nie dość, że pięknie się prezentują, to są łatwe w utrzymaniu czystości. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, proponują plamoodporne tkaniny, które trudno ubrudzić, ale łatwo za to wyczyścić. Sofa tapicerowana służy nie tylko do siedzenia, ale może również pełnić funkcję spania. Wystarczy, że wybierzesz rozkładaną kanapę, aby w szybki sposób zamienić siedzisko na łóżko. To idealne rozwiązanie do mniejszych pokoi dziennych, które pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce w salonie.

Jaki kolor sofy wybrać do salonu?

Planując zakup sofy, ważny jest wybór koloru mebla. Kolor możesz dobrać na zasadzie podobieństwa np. jaśniejszy lub ciemniejszy odcień danej barwy. Z kolei drugi sposób aranżacji polega na doborze kanapy w kontrastowej barwie. To sprawi, że mebel będzie charakterystycznym punktem w pokoju dziennym. Wyrazisty kolor podkreśli charakter wnętrza lub nada mu pożądanego klimatu. Pamiętaj jednak, aby stosować się do zasad i wybierać barwy, które kontrastują ze sobą, ale jednocześnie ładnie się prezentują. Warto mieć na uwadze, że eksperymentowanie kolorów może np. optycznie powiększyć pokój, co przyda się szczególnie w małych pomieszczeniach. Do białych ścian koniecznie dobierz kremową kanapę. Nie tylko będzie to estetycznie wyglądać, ale automatycznie salon będzie wydawać się większy, lepiej oświetlony.

Jak wybrać rozmiar sofy tapicerowanej?

Przy zakupie sofy weź pod uwagę jej rozmiar. Tutaj istotna będzie ilość dostępnej przestrzeni. Kanapa powinna być takiej wielkości, aby umożliwić swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Jeśli wybierzesz model rozkładany, to koniecznie sprawdź, czy po rozłożeniu nie będziesz mieć problemu np. z otwarciem drzwi od szafy. Wielkość sofy dobierz także od ilości domowników. Im jest ich więcej, tym lepiej, aby mebel był większy. Jeżeli sofa tapicerowana ma służyć jako dodatkowe miejsce do spania, to ważna będzie także powierzchnia do spania. Tu zasada jest prosta – im większa kanapa, tym więcej miejsca do spania. Jeśli ma na niej spać jedna osoba, to wystarczy szerokość 90 cm. Z kolei dla dwóch osób powierzchnia spania powinna wynosić co najmniej 140 cm.