Rozwój przemysłu biopaliw sprawił, że nieustannie trzeba utylizować mnóstwo produktów ubocznych. Niektóre z nich można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest DDGS kukurydziany, który to coraz powszechniej jest wykorzystywany w żywieniu wielu zwierząt hodowlanych. Czym charakteryzuje się ten produkt?

Jak powstaje DDGS?

Ten coraz powszechniej doceniany w wielu polskich hodowlach produkt powstaje podczas produkcji etanolu z ziaren kukurydzy. Ze względu na pochodzenie jest on powszechnie znany pod nazwą wywar kukurydziany. Jego wykorzystywanie w rolnictwie stanowi istotne odciążenie środowiska naturalnego od produktów ubocznych pochodzących z przetwórstwa. Wykorzystanie w rolnictwie wywaru kukurydzianego jest sprawdzonym sposobem na naturalną utylizację. Pozyskiwany wywar jest bardzo wartościowy i doskonale nadaje się jako pokarm dla wielu zwierząt hodowlanych.

Kukurydza to roślina zaliczana pod względem produkcji bioetanolu do jednego z najbardziej wydajnych zbóż.  Z jednej tony tego powszechnie uprawianego zboża można wytworzyć aż 400 litrów etanolu, 320 kilogramów CO2 oraz wartościowy wywar kukurydziany.

Wywar kukurydziany cenne źródło białka, składników mineralnych i witamin

Wywar kukurydziany to produkt powszechnie dostępny na rynku rolniczym. Na jego zakup najczęściej decydują się Ci hodowcy, którym zależy na dobrej kondycji, nienagannym zdrowiu oraz wzroście swej hodowli.
Jest to produkt o wielu zaletach. Zawiera on cenne dla zdrowia zwierząt:

  • białko
  • witaminy, a przede wszystkim z grupy B
  • niacyny
  • składniki mineralne
  • kwas linolowy
  • aminokwasy

Suszony wywar z kukurydzy można z powodzeniem przeznaczyć do kamienia wielu zwierząt. Pośród wielu nich można wymienić: bydło, trzodę chlewna i drób. Można go znaleźć w wielu mieszankach paszowych. Wywar kukurydziany w porównaniu z surowymi ziarnami kukurydzy ma znaczni wyższy udział cennych składników pokarmowych.

DDGS – wartościowy pokarm dla wielu zwierząt

Ze względu na posiadany skład wywar kukurydziany jest cennym pokarmem dla zwierząt hodowlanych. Posiada wysoką zawartość białka, zatem
jego podawanie w odpowiednich proporcjach jest istotne w przypadku wysokowydajnych krów w okresie laktacji. Nierozkładalne w żwaczu tych osobników białko przechodzi do układu pokarmowego w którym tworzą się wchłaniane przez jelita aminokwasy.

Podawanie zwierzętom wywaru z kukurydzy sprawia, że są one chronione od wielu poważnych chorób metabolicznych. A w wytwarzanym przez krowy mleku zwiększa się ilość tłuszczu oraz białka. Dzięki temu nabiał jest bardzo wartościowy.

Zawartość w kukurydzianym wywarze drożdży wpływa bardzo korzystnie na smak podawanej paszy. Karmy z dodatkiem wywaru kukurydzianego są bardzo chętnie spożywane przez zwierzęta.

Wywar z kukurydzy jest źródłem tłuszczu oraz włókna. Wpływa on korzystnie na poprawę procesów trawiennych i wzrost kwasowości w jelitach. W przewodach pokarmowych tych zwierząt, które go spożywają, nie tworzą się bakterie chorobotwórcze.

Wywar z kukurydzy to wartościowa karma dla zwierząt, którą można zastąpić każdą paszę treściwą lub objętościową. Do jego niewątpliwych zalet można zaliczyć atrakcyjną cenę, która wpływa na to, iż jest on bardzo chętnie wykorzystywany w wielu polskich gospodarstwach.